český sen |
Amerika a střed Evropy Česko:
Český expert politik předkládá návrhy:
cituji:
"Automobilkám v době krize pomůžeme pomocí šrotovného, pro ostatní podnikatele vytvoříme zvláštní fond, který bude garantovat jejich úvěry a stavebním firmám dáme práci masivními investicemi do státních budov. Například do dostavby Temelína. "
"I když tady je trošku problém, že Temelín se může začít dostavovat nejdřív za 2,5 roku. I tak to bude investice minimálně za 100 miliard," ubezpečoval Paroubek publikum v pražském Hotelu Jalta, ve kterém seděla zhruba stovka předních postav českého byznysu.
České byznysmeny potěšil i ve chvíli, kdy slíbil, že sociální demokraté nebudou blokovat vlajkovou loď vládního protikrizového plánu: Slevy na sociálním pojištění, které mají zaměstnavatelům ulevit o 18 miliard. "Zdá se, že u sociálního pojištění jsme schopni dojít ke kompromisu. My to vidíme jako nesmyslné, ale jsme připraveni ho v rámci kompromisu podpořit jako dočasné opatření."
Vláda by se tak už brzy mohla dohodnout s ČSSD na tom, jak konkrétně bude stát řešit krizi. Socialisté za podporu slev na sociálním pojištění chtějí, aby jim na oplátku ODS pomohla prosadit vyšší podpory v nezaměstnanosti, víc peněz pro rodiny s dětmi a hlavně šrotovné.
"Český průmysl potřebuje prodávat, proto podporujeme všechna opatření k podpoře průmyslu včetně šrotovného. Na Slovensku bylo za 900 milionů korun odevzdáno 22 tisíc aut starších 10 let. Většina z toho jsou auta vyráběná v nižší a střední třídě, která se vyrábějí i v České republice. Proto by šrotovné našemu průmyslu pomohlo," řekl Paroubek.
Po námitce člena Národní ekonomické rady vlády Michala Mejstříka, že se šrotovným by mělo Česko počkat, pak Paroubek upřesnil, odkdy by ho chtěli socialisté do Česka prosadit. "Souhlasím s dobrým načasováním šrotovného. Mohlo by platit k 1. září nebo k 1. říjnu, protože ty linky v Mladé Boleslavi i v Kolíně jedou díky šrotovnému v ostatních zemích naplno," prozradil Paroubek. O něco méně šéf ČSSD a největší favorit podzimních voleb do sněmovny české byznysmeny potěšil ve chvíli, kdy připustil, že eura se jen tak lidé v Česku nedočkají. Česká republika totiž ani letos a téměř jistě ani příští rok nebude kvůli krizi splňovat jednu zásadní podmínku: schodek veřejných rozpočtů do tří procent HDP. "Chceme zavedení eura, ale v nejbližších letech to není realistické. V tomto roce bude schodek mezi čtyřmi a šesti procenty HDP, v příštím roce to může být podobné," připustil Paroubek.
Podle něj je v době krize mnohem důležitější než rozpočtová disciplína masivní státní podpora českého průmyslu. "Je třeba pomoci průmyslu i za cenu vyšších rozpočtových schodků, abychom udrželi národní hospodářství. Záchrana ekonomiky je důležitější než euro," dodal Paroubek.
Až 200 miliard schodek: Česko se tak bude muset smířit s tím, že vysoké schodky rozpočtu budou českou ekonomiku doprovázet ještě pěkných pár let. Podle hlavního ekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Martina Fassmanna dokonce letos Česku kvůli krizi hrozí historicky nevídaný schodek rozpočtu: 200 miliard korun. "Odhadujeme, že ekonomika letos poklesne o pět procent. Pokud jsou naše odhady správné, tak bude deficit minimálně 200 miliard," načrtl za přikyvování Jiřího Paroubka zatím nejkatastrofičtější vizi českého rozpočtu Fassmann.
Paroubek se sice snažil české byznysmeny přesvědčit, že ČSSD "má voliče i mezi lidmi s nejvyššími příjmy", i tak je ale trochu zpražil svým plánem na to, že rekordní dluhy státu budou platit z vyšších daní nejen firmy, ale i nejbohatší lidé.
Paroubek chce víc zdanit všechny lidi, kteří vydělávají přes 100 tisíc měsíčně. Ze všeho, co vydělají nad 100 tisíc, by platili 30 procent ze superhrubé mzdy. "V Německu, Rakousku, ale i dalších zemích je daň pro nejbohatší ještě vyšší," snažil se Paroubek vysvětlit publiku, ze kterého by platila díky jeho návrhu vyšší daně dobrá polovina lidí. V tu chvíli bylo jasné, že voličů, kteří mají "nejvyšší příjmy", Jiří Paroubek ve svých oblíbených průzkumech zas tak moc nenašel."
Zdroj: ihned.cz